Cégalapítás és cégmódosítás - tudnivalók

Cégalapítás

Nagyságrendileg 1,7 millió bejegyzett vállalkozás volt Magyarországon a 2014. Decemberi statisztikák szerint. Ebből 1,1 millió önálló vállalkozó, 588 ezer társas vállalkozás (kft, Bt, Rt stb.). Ez a szám 15 ezres növekedést jelent az egy évvel ezelőtti számokhoz képest. Az egyik legnagyobb változást az jelentette, hogy a kft.-k törzstőkéjét 500 ezerről 3 millióra emelte az új Polgári Törvénykönyv 2014. március 15-i hatállyal. Mielőtt cégalapításba kezdünk, mindenképpen érdemes áttanulmányozni a különböző cégformákat, tisztába tenni a cég tisztségviselőinek jogait és kötelezettségeit.

Betéti társaságok alapítása

Betéti társaságot azok alapítanak általában, akik gazdasági tevékenységet szeretnének folytatni. Létrehozásához legalább két tagra van szükség. Az egyik a beltag, a másik pedig a kültag. Bármelyikből lehet egynél több is, de egy-egy minimum kell. A beltag (ok) saját vagyonukkal is felelnek a megalapított cég tevékenységeiért, míg a kültag viszont, csak a társasági szerződésben foglalt vagyoni betétjének szolgáltatására vállal kötelezettséget. Ő nem vállal felelősséget a Betéti társaság kötelezettségeiért.

Alapításához nem szükséges minimális alaptőke. A tagok bármilyen vagyoni értékkel bíró ingó vagy ingatlant is bevonhatnak a létrehozásához, nem feltétele, hogy csak pénzbeli hozzájárulásból hozható létre. Fontos tudni, hogy egy személy csak egy gazdasági társaságnál lehet korlátlanul felelős tag, vagyis beltag. Más cégnél nem tölthet be ugyanilyen szerepet. A társaság működéséhez, szükséges, hogy a tagok gyűléseken vesznek részt, ahol azokról a dolgokról döntenek, amik az ő hatáskörükbe tartoznak, illetve olyan ügyekben, amik nem tartoznak a cég megszokott üzleti tevékenységébe.

Megalapításához tagsági szerződés szükséges, valamint valamennyi tag vagyoni hozzájárulása is. Ahhoz, hogy megalapítsuk a Bt-t, tisztázni kell még néhány nagyon fontos adatot, ami szükséges hozzá:

  • Mi legyen a cég neve
  • Cég székhelye, e-mail címe
  • Tagok neve, illetve vagyonuk hozzájárulásának mértéke
  • Ügyvezető kiválasztása
  • Mi lesz a cég tevékenységi köre, ami TEÁOR – jegyzékből történik
  • ÁFA kör kódja
  • Cégjegyzéshez szükséges adatok megadása (pl. könyvvizsgáló, telephely stb.)

Egy Betéti társaság alapításának költségei több tényezőből tevődik össze. Mindenekelőtt magába foglalja az ügyvédi díjat, Bt. Alapításának az illetékét, tulajdoni lap lekérését, valamint okiratszerzés címen szokott még költsége lenni. Arra, hogy ezeknek mennyi az összege, nem nagyon van értelme kitérni, hiszen nagyon sok mindentől függ. Be lehet adni online módon is a kérelmeket, de vannak olyan ezzel foglalkozó cégek is, akik nagyon olcsón tudják véghezvinni az általunk megálmodott cég ügyeit.

Korlátolt felelősségű társaság (Kft.) alapítása

Egyszemélyes Kft.

Ezt a fajta Kft-t egy személy vagy más egyszemélyes Kft. Is létrehozhatja. Megalapításához alapító okiratra van szükség. Olyan lehetőség is van, hogy egy meglévő kft. Valamennyi üzletrészének a tulajdonát egy személy veszi meg, ekkor is egyszemélyes kft-ről beszélünk.

Megalapításához 3.000.000,-Ft szükséges, de van arra lehetőség, hogy kezdetben a cégbírósági bejelentés előtt nem szükséges tőkét belehelyezni a cégbe, hanem a teljes összeget egy éven belül kell biztosítani. Így akár 0,-Ft-tal is létre lehet hozni egy Kft-t. Az egyszemélyes kft-re néhány kivételtől eltekintve a többszemélyes kft-re vonatkozó jogszabályok érvényesek.

Az egyetlen tag, csak akkor állhat munkaviszonyban a cégnél, ha arra az Alapító Okiratban részletesen kitérnek. Amennyiben mondjuk Ő szeretné betölteni az ügyvezetői szerepet, akkor munkabérre és a munkaidőre is ki kell térni az okiratban. A Kft. tulajdonosa lehet kiskorú is, de vezető tisztségviselőnek csakis nagykorú személy alkalmas. Könyvvizsgáló alkalmazása nem kötelező, ha megfelel az adott jogszabályban foglalt feltételeknek a cég ezt illetően.

Többszemélyes Kft.

Ez már társasági szerződéssel jön létre. Megalapításához 3.000.000,-Ft összegű törzstőke szükséges, ami nem azt jelenti, hogy csak pénz formájában lehet az, hanem ingóságok, illetve ingatlan belevonását is engedélyezik már. minden tagnak úgynevezett törzsbetéttel vesz részt a kft. alapításában, aminek összege minimum 100.000,-nak kell lennie.

Itt a tagok nem vállalnak felelősséget a kft. kötelezettségeiért. Ha két személyből áll a cég, figyelni kell arra, hogy amennyiben 50-50 %-ban hozták létre, akkor ennek az aránynak minden döntésben így kell lennie. Így tehát nem tudja például megszűntetni az egyik fél a kft-t a másik tag nélkül. Fontos tudnivaló, hogy nem a törzsbetétbe elhelyezett összegek határozzák meg a szavazati arányokat, tehát például lehet annak is nagyobb befolyásoltsága a cégben, aki a legkevesebbet tudta beleadni.

Cégmódosítás

A cégmódosítás azt jelenti, hogy a már meglévő cég adataiban valamilyen változás történik, és ezzel kell a cégjegyzéken változtatni. A leggyakoribb ilyen eset, amikor a cég tulajdonosa rájön, hogy mégsem ezt a tevékenységet szeretné folytatni az adott vállalkozásával, hanem valami teljesen mást, ekkor szükséges a módosítás. Persze ezen kívül számos oka lehet még erre, mint például cégnév változás, tulajdonosváltás stb. Fontos a határidő betartása is, hiszen a változást 30 napon belül be kell nyújtani a Cégbíróság felé. Ezek benyújtását a cég jogi személyének kell megtennie.

A cégmódosításra többféle csomagot kínálnak a szolgáltatók. Van lassú ügyintézés (ha nem annyira sürgős), de létezik olyan is, amikor gyorsan elvégzik a szükséges változások bejegyzését a megfelelő összeg ellenében. A módosításhoz szükséges iratok, a személyi igazolvány, adókártya és lakcímkártya. Ezek hiányában sajnos nem tudjuk beadni a változásokhoz szükséges nyomtatványokat.

Végelszámolás

Végelszámolásról akkor beszélünk, ha meg szeretnénk szüntetni a cégünket, és nincs semmiféle tartozásunk ezzel kapcsolatosan. A végelszámolásnak általában az a menete, hogy egy taggyűlésen elhatározzák, hogy valóban be szeretnék fejezni a cégük működését, és végelszámolást kezdeményeznek. Erre érdemes egy ide szakosodott céget a végelszámolásra kijelölni és az összes eljárással kapcsolatosan teljeskörűen meghatalmazni, így a sokkal gyorsabban le tudjuk bonyolítani az evvel végbemenő eljárásokat.

A végelszámolás kezdetétől a vezető megbízatása megszűnik és helyére a végelszámoló kerül. A végelszámoló legfontosabb feladatai a folyamat során:

  • Cég vagyoni helyzetének felmérése
  • Követeléseket behajtani
  • Ha vannak tartozások, akkor azokat ki kell egyenlíteni
  • Ha vannak vagyoni eszközök, akkor azokat értékesíteni kell
  • Ha van hitel, akkor azzal kapcsolatosan elintézni a szükséges ügyeket, és ha marad még vagyon, akkor azt a tagok között felosztani
  • Végül a cég működését megszűntetni

Amikor a végelszámolás elkezdődik, akkor a korábbi cég tulajdonosának is vannak kötelezettségei:

  • A tevékenységét lezáró beszámolót kell készítenie 30 napon belül
  • Az adóhatóság felé is benyújtani a lezáráshoz szükséges adóbevallásokat
  • A cég iratanyagait átadni a végelszámolónak

A végelszámolást 3 éven belül be kell fejezni. A végelszámoló a végelszámolás utolsó üzleti évéről adóbevallást, beszámolót, vagyonfelosztási javaslatot készít. A végelszámolás lezárását a Cégbíróság felé is be kell nyújtani. A céget akkor törli a Cégbíróság, ha semmilyen köztartozása nincsen, és ha semmilyen eljárás nem folyik ellene.

Ha ezek után úgy döntünk, hogy mégsem szeretnénk alapítani sem Betéti Társaságot sem pedig valamilyen Kft-t, de szívesen lennénk a magunk ura, akkor még mindig ott van a magánvállalkozás lehetősége. Ez viszonylag kevésbé bonyolult, mint egy nagyobb céget létrehozni és akár több emberrel társulni, akiktől lényegében függünk is.

Azért érdemes átgondolni akármilyen vállalkozásba is kezdünk, hogy mennyire lesz sikeres, illetve biztosan jó helyen van-e ha éppen üzletet szeretnénk nyitni. Akár kérjük ki más cégek vezetőinek véleményét is, illetve tapasztalatait, hogy mikre érdemes odafigyelni.