Nőgyógyász magánrendelések Budapesten

Nőgyógyász vizsgálat

Budapest az egyik olyan város hazánkban, ahol talán több nőgyógyászati rendelés található meg, mint más városban. Vannak olyan kerületek, ahol nem is egy hanem akár 2-3 rendelés közül is választhatunk . Persze ez nem azt jelenti, hogy más városokban nem található meg ilyen típusú ellátás, de bizony vannak olyan térségek,ahol sajnos több városra jut egy SZTK-s rendelés. Ilyenkor bizony át kell utazni egy másik településre, ha például nőgyógyászati panaszunk van.

Nőgyógyász Budapesten

Budapest abból a szempontból is központi szerepet tölt be nőgyógyászat terén, hogy mivel itt található meg hazánk talán egyik legjobban felszerelt Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája, így sokszor fordul elő, hogy ide irányítják át a betegeket más sokkal messzebb lévő városokból is.

Magánorvos tekintetében szintén elég sok választási lehetőség van, viszont néhány olyan kisebb város is van, ahol SZTK-s rendelés nem működik, viszont magánrendelés megtalálható.

Még mindig többször fordul elő, hogy Budapesthez közel fekvő térségekből szívesebben járnak fel a fővárosba, akár csak egy egyszerű rutinvizsgálatra is, mint mondjuk az adott helyen lévő rendelésre. A miértjének azt gondolnám nagyon sok oka is van, de mivel a budapesti Szülészeti és Nőgyógyászati kórházakhoz több vidéki város is tartozik, ezért bárki élhet ezzel a lehetőséggel.

Terhes gondozás

Amikor egy pár úgy dönt, hogy gyermeket szeretnének, akkor először is megteszik az ehhez szükséges lépéseket. Akkor beszélünk terhességről, amikor a nőnek elmarad a menstruációja. Persze vannak kivételes esetek, amikor ez nem történik meg, mégis várandós a kismama.

Első lépésként egy terhességi tesztet készítenek, amiből 99%-ra meg lehet állapítani a tényt, hogy valóban sikerült teherbeesés. Sajnos ez még nem azt jelenti, hogy biztosra vehetjük, hogy minden rendben van, ezért is kell felkeresni a nőgyógyászati szakrendelést, vagy magánrendelést. Ide akkor érdemes elmenni, amikor már körülbelül 7-8 hetesek lehetünk, mivel ekkor már szívhangja is van a magzatnak. Azt,hogy hányadik hétben vagyunk, azt az utolsó menstruáció első napjától tudjuk számolni. Egy normál terhesség 9 hónapig, vagyis 40 hétig tart.

Ha a nőgyógyászunk azt állapítja meg egy ultrahang segítségével, hogy minden rendben van, jó helyen van a magzat, valamint ver a szíve is, akkor terhes gondozásba vesz minket. Ezután van néhány teendőnk, mint például felkeresni a területileg illetékes védőnőt, aki kiállítja részünkre a terhes kiskönyvet. Ezek után hozzá is rendszerességgel kell majd járnunk, hiszen ez is egyfajta terhes gondozás.

A nőgyógyászatra körülbelül a 12 hét tájékán kell ismételten visszamenni, amikor már megcsináltattuk a szükséges laboratóriumi vizsgálatokat, felkerestük a fogorvost, a körzeti orvosunkat, valamint megvan a terhes kiskönyvünk is.

Ezután következik a második ultrahang vizsgálat, amit genetikai ultrahangnak is neveznek. Ezen már jól látszik a baba koponyája, agyállománya, a gerinc teljes hossza, végtagok, zárt hasfal, valamint az orrcsont. Ez utóbbinak azért van jelentősége, mert ennek hiánya Down-szindrómára utalhat, ezért is szokták kiemelni, hogy jól látható-e ez a csont vagy pedig nem. Általában úgy szokott lenni, hogy mivel körülbelül havonta kell elmenni a terhes gondozásra és a védőnőhöz is, ezért végül is két hetente ellenőriz minket valaki. A terhesség ideje alatt 4-szer kell laboratóriumi vizsgálatot végezni. Ezek között szerepel a vércukor mérés is, mivel elég sok kismama szenved terhességi cukorbetegségtől, ezért fontos ezt még időben észlelni. Itt nézik meg a vércsoportot is, ha valami probléma merülne fel a szülésnél, ne akkor kelljen még azt is megnézni, valamint az ellenanyag szűrést is. Erre azért van szükség, mivel az Rh negatív anya ha Rh pozitív gyermeket szül, akkor sajnos az anyai antitestek megbetegíthetik a babát, ezért nagyon fontos a korai felismerés, hogy szülés után ezt tudják kezelni.

Összesen 4 ultrahang vizsgálat is van, amivel ellenőrizni tudják, hogy minden rendben van-e a babával vagy babákkal. Igen sokan felesleges vizsgálatnak tartották az AFP szűrést, amit a 16. héten szoktak elvégezni, amivel a Down kórt szokták vizsgálni. Ez sokszor adott téves értéket, ami a kismamáknak igen nagy ijedtséget okozott. Idáig kötelező volt ezen is részt venni, de mára megváltoztatták és nem szükséges feltétlenül elvégeztetni ezt a vizsgálatot. Ezeken kívül minden terhes gondozáson testsúlymérés, vérnyomásmérés és vizeletvizsgálat is van. Ezek azért szükségesek, mert a terhességi mérgezést ezen értékekből szokták felismerni. Ezeket a védőnő is el szokta ellenőrizni, pontosan az előbb említettekért. A terhesség utolsó 4 hetében hetente szükséges úgynevezett CTG vizsgálatra járni. Ez egy 20 perces vizsgálat, amivel a magzat mozgását nézik, valamint az esetleges méhösszehúzódásokat. Sokszor itt ismerik fel, hogy esetleg kezd beindulni a szülés nemsokára.

Amikor már az utolsó, vagyis a 40. hétben vagyunk, és még nem kezdődik meg a szülés, akkor már vagy az általunk választott kórházba, vagy pedig a körzetileg illetékesbe szükséges naponta vagy kétnaponta (orvosa válogatja) befáradnunk ellenőrzésekre. Amikor megtörténik, hogy vagy elfolyik a magzatvíz vagy pedig e nélkül, de beindul a szülés, akkor kétféle lehetőség van a babánk világrahozatalának. Hüvelyi úton szüljük meg, vagy ha ez valami oknál fogva nem oldható meg, akkor császármetszéssel. Ezek után már az úgynevezett gyermekágyi időszak következik. A szülést követő 6. Hét tájékán ismételten el kell menni a nőgyógyászatra, egy kontrollvizsgálatra, hogy minden rendben van-e.

Magánrendelés

Magánrendelésre számos orvos áll a rendelkezésünkre. Akár az Interneten keresünk rá, akár csak az SZTK-s orvosunkat kérdezzük meg, az esetek 80%-nak van ilyen típusú rendelés is. Ide bármilyen nőgyógyászati panasszal fordulhatunk. Általában a legtöbb ilyen rendelőben már ultrahang vizsgálatra is van lehetőség és nem kell elmenni egy külön ilyen típusú vizsgálatra, ha szükséges, hanem a saját orvosunk is meg tudja csinálni. A kismamák nagy része is jobban kedveli a magánrendeléseket, mivel itt lényegesebben rövidebb időt kell a váróteremben tölteniük, hiszen időpontra kell menni, amihez általában tartják is magukat az orvosok. Persze itt is előfordul, hogy mondjuk el kell mennie egy szülésre az általunk választott szülész nőgyógyásznak és emiatt csúszik a várakozási idő, de úgy gondolom, hogy ez még mindig ritkább eset.

Az árakat tekintve nagyon változóak a magánrendelések. Nagyon sokban függ attól, hogy mivel van felszerelve a rendelő, hogy mennyire „felkapott”orvost választottunk, valamint, hogy milyen vizsgálatot is szeretnénk. Léteznek olyan helyek is, ahol a kisebb műtéteket is elvégzik, sőt ezeket az OEP is szokta finanszírozni, hiába magánrendelésen vagyunk. Nagyon fontos, hogy olyan nőgyógyászt válasszunk, akiben teljes mértékben megbízunk, és minden igényünknek megfelel. Sok nő szereti, ha nő a kezelőorvosa és ma már elég sok hölgy nőgyógyász is van. Lényeges, hogy ne érezzük feszélyezve magunkat, hiszen az itt rendelő orvosok is sok mindent láttak már. valamint sose felejtsük el, hogy a korán felismert rendellenesség az életünket menthetik meg. járjunk rendszeresen a szűrővizsgálatokra.