Szigorodnak a gázkazán szerelésre vonatkozó szabályok

Kondenzációs kazánra csere
Gázkazán csere kondenzációs kazánra
2015. szeptember. 26.-án életbe lépett Magyarországon is az Európai Unió energiahatékonysági rendelete: csak olyan fűtőberendezés kerülhet forgalomba és beüzemelésre, melyek elérnek egy adott hatásfokot és hangteljesítmény szintet. Ezzel együtt a kazánokra, bojlerekre is energiacímke kerül, ami tartalmazza a hatásfokon túl a zajkibocsátás mértékét is.

A rendelet szerint az új készülékeknek a besorolása legalább ,,B" energiaosztályú, azaz a szezonális hatásfoka a mostani számítások szerint legalább 86%-os. Erre jelen pillanatban pedig csak a kondenzációs kazán néven ismert fűtőberendezések alkalmasak.

Versits Tamás, a Magyar Gázipari Vállalkozások Egyesületének elnöke elmondja, hogy az új rendelet azokat a készülékeket fogja érinteni, amelyek átlag életkora meghaladja a 18-20 évet, és amik már most is olyan égéstermék-elvezető rendszerhez kapcsolódnak, amelyek nagy valószínűséggel felújításra szorulnak. A kondenzációs készülékek esetében ennek a többletköltsége nem lesz számottevően több a hagyományos készülékek kémény-felújítási költségénél, de egy jó hatásfokú, modern kazán akár 2-3-szor is többe kerül, mint egy hagyományos. Becslése szerint éves szinten a hatásfokot tekintve a megtakarítás 25-30 %-os lehet, a gázár tekintetében a megtérülés ideje mintegy 6-8, vagy akár 10 év is.

Ezek a készülékek teljesen új technológiával működnek, más típusú kémény kell az égéstermék elvezetéséhez, a friss levegő beszívásához, tehát a csere elég komoly átalakítással jár. Mivel valószínűleg más típusú készülék helyére tesszük, gáztervet is kell készíttetnünk. Ennek a folyamata:

  • Kéményseprő szakvélemény, amit a területileg illetékes kéményseprő állít ki
  • Készülék kiválasztása
  • Gázterv, amit megfelelő szakképesítéssel rendelkező tervező készíthet, aki engedélyezteti az illetékes gázszolgáltató felülvizsgálati és engedélyeztetési részlegével
  • Szerelés
  • EPH jegyzőkönyv készítése a helyszínen a bekötésről
  • Beüzemelés

Ha amellett döntünk, hogy meghibásodott készülékünket máris erre a korszerű gázkazánra cseréljük, gázkivitelezőre lesz szükségünk, aki rendelkezik az ehhez szükséges kompetenciákkal.

A kormány átmeneti rendelkezése a magánszemélyeknek 2016 július. 1.-ig biztosít türelmi időszakot, azaz eddig cserélhetjük le elromlott fűtőberendezéseinket hagyományos kéményes és turbós kazánokra. A Nemzetgazdasági Minisztérium bejelentése után a hagyományos berendezések ára máris 10-15%-kal csökkent a kereskedők akcióinak köszönhetően, a vásárlók pedig egyelőre a régi termékeket keresik. A kondenzációs kazánok körében még nem kezdődött komolyabb árverseny, a gyártók most még a minőséggel és az energiahatékonysággal tudnak versenyezni a vásárlókért, az alacsonyabb árakat a tömeggyártás hozhat a későbbiekben, amikor mérséklődik az előállítás fajlagos költsége.